Stanovisko MOTOlife tímu k motovýletom 2020

V súvislosti s aktuálnou situáciou ohľadom vývoja pandemického ochorenia COVID-19, koronavírusu v Európe dávame všetkým účastníkom ako aj potenciálnym záujemcom, ktorí premýšľajú nad účasťou na niektorom z našich motovýletov v roku 2020, že MOTOlife tím starostlivo sleduje vývoj tohto ochorenia v celej Európe a včas príjme všetky opatrenia smerujúce k tomu, aby žiaden účastník motovýletu nebol ohrozený na svojom zdraví. Je možné, že niektoré motovýlety sa presunú na iný termín alebo sa aj zrušia.

Všetky informácie budeme priebežne zverejňovať na našom webe a facebooku.

MOTOlife tím.

Aktualizácia 26.8.2020

Slovensko – Krajiny, ktoré sú z epidemiologického hľadiska považované za menej rizikové a pre ktoré pri návrate do SR platí voľný prechod cez hranice bez povinnosti izolácie v domácom prostredí a testovania na COVID-19:

Austrália, Belgicko, Cyprus, Česko, Čínska ľudová republika, Dánsko, Estónsko, Faerské ostrovy, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Island, Japonsko, Južná Kórea, Lichtenštajnsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Monako, Nemecko, Nórsko, Nový Zéland, Poľsko, Rakúsko, Slovinsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švajčiarsko, Taliansko

Slovinsko – podmienky vstupu do krajiny:

Pri vstupe do krajiny nie sú zavedené žiadne karanténne opatrenia a nie je potrebné sa preukázať negatívnym testom na COVID-19, pokiaľ je príchod zo Slovenskej republiky, prípadne z krajín, ktoré sú na zozname bezpečných krajín.

Zoznam bezpečných krajín z pohľadu Slovinska je uverejnený a aktualizovaný na webovej stránke NIJZ tu:

https://www.nijz.si/en/list-countries-crossing-national-borders-without-restrictions

Karanténa pre občanov Slovenskej republiky je povinná v Slovinsku LEN v prípade príchodu do Slovinska z CHORVÁTSKA!

Rakúsko – podmienky vstupu do krajiny:

Vstup do Rakúska bez obmedzení (bez povinnosti 10-dňovej domácej karantény a negatívneho PCR-testu) platí pre skupinu bezpečných krajín, t.j.: všetky štáty EÚ (okrem Chorvátska, Bulharska, Rumunska, Portugalska, Švédska a vnútrozemského Španielska), ďalej pre Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Nórsko, Island, Veľkú Britániu, ako aj Andorru, Monako, San Maríno a Vatikán. Podmienkou zároveň je, že osoby sa zdržovali posledných desať dní výlučne v niektorom z týchto štátov.

Vstup do Rakúska bez obmedzení však zároveň nevylučuje, že môžu byť vykonávané náhodné hraničné kontroly zamerané hlavne na cestovateľskú anamnézu a aktuálny zdravotný stav cestujúcich.

Bezpečné krajiny z pohľadu Rakúskej republiky sú uverejňované na webovej stránke OAMTC tu:

https://www.oeamtc.at/thema/reiseplanung/coronavirus-reiseinfos-36904404#einreise-oesterreich-37426960

Tranzit cez Rakúsko je teda možný bez ohľadu na to, či ide o príchod do Rakúska z krajiny bez obmedzení alebo aj s obmedzeniami vstupu. Najnovšie sa však vyžaduje povinne predložiť prehlásenie o tranzite.

Tlačivo je na stiahnutie v anglickom jazyku na tomto linku:

https://www.mzv.sk/documents/10182/4131445/200824+Entry+and+transit+declaration_EN.pdf/58857357-1ad4-4fcd-a953-106ae9b28007

Taliansko – podmienky vstupu do krajiny:

Vstup do Talianska, ako i pohyb po celom jeho území, je pre občanov SR bez obmedzenia, aktuálne bez testu na COVID-19 a bez karantény.

Slovenskí občania však môžu vstúpiť do Talianska za podmienky, že do Talianska prichádzajú z bezpečnej krajiny (zoznam štátov je aktualizovaný na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Talianskej republiky, SR je pre Taliansko bezpečná krajina). Taliansko zoznam bezpečných krajín pravidelne aktualizuje v závislosti od epidemiologickej situácie. 

Od 13. augusta 2020 sú všetci cestujúci, ktorí prechádzali alebo sa zdržiavali posledných 14 dní v Chorvátsku, na Malte, v Grécku alebo Španielsku, povinní absolvovať test na COVID-19. Test je možné absolvovať priamo na vybraných letiskách, či prístavoch, alebo do 48 hodín od vstupu na talianske územie prostredníctvom príslušného zdravotného strediska (ASL). Testovanie nemusia absolvovať tí, ktorí pri vstupe na teritórium predložia negatívny test na COVID-19 nie starší ako 72 hodín. Do negatívneho výsledku testu platí povinnosť zotrvať v domácej izolácii.

Pri vstupe do Talianska je však potrebné vyplniť vyhlásenie (autodichiarazione) a odovzdať ho dopravcovi, alebo sa ním preukázať v prípade kontroly policajnými zložkami. Formulár je nevyhnutné vyplniť za každých okolností, bez ohľadu na spôsob dopravy (osobným automobilom, letecky, vlakom, loďou) a za každú fyzickú osobu. Odporúča sa mať pri sebe vyplnený formulár aj keby ho pri vstupe do Talianska nevyžadovali – cestujúcich môžu kontrolovať po ceste alebo na mieste pobytu v Taliansku.

Formulár na vstup do Talianska v anglickom jazyku je dostupný na tomto linku:

https://www.esteri.it/mae/resource/doc/2020/08/self-declaration_in_case_of_entry_into_italy_from_abroad_-__form.pdf

Špecifickým je ostrov Sardínia, kde majú cestujúci povinnosť vyplniť on-line formulár v rámci v rámci 48 hodín pred odchodom na Sardíniu. 

Formulár na vstup na Sardíniu je dostupný na tomto linku:

https://sus.regione.sardegna.it/sus/covid19/regimbarco/init

Aktualizácia 9.6.2020

Pozitívny deň v novodobých dejinách koronavírusu v súvislosti s naším koníčkom – motocestovaním. Od zajtra od 7:00 hod sa okrem už otvorených štátnych hraníc (Rakúsko, Maďarsko, Česko) môžeme slobodne a hlavne bez obmedzení karantény a ekarantény pohybovať aj v štátoch: Slovisnko, Švajčiarsko, Chorvátsko, Lichtenštajnsko, Grécko, Bulharsko, Cyprus, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Dánsko, Nórsko, Fínsko a Island. (Pre priateľov z ČR samozrejme Slovensko).

Konečne niekto pochopil o čom je schengenský priestor a prevzatie zodpovednosti do rúk občanov EÚ. Vyzývame však všetkých motorkárov k zodpovednému prístupu pri cestovaní po akejkoľvek krajine najmú dodržiavanie základných a notoricky známych opatrení zabraňujúcim k šíreniu ochorenia COVID – 19.

Režim vstupu do Rakúska – Od 4. júna 2020 zrušila rakúska vláda systematické hraničné a zdravotné kontroly na vstupe do Rakúska z krajín: Slovensko, Česko, Maďarsko, Nemecko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko a Slovinsko. Znamená to v praxi zrušenie povinnosti 14-dňovej domácej karantény alebo/a negatívneho testu na COVID-19 a medzi SR a Rakúskom faktické reštartovanie hraničného režimu schengenského typu. (Obdobne pre ČR)

Režim vstupu do Slovinska – Od 8. júna 2020 neplatí pre občanov Slovenskej republiky pri vstupe do Slovinskej republiky povinná karanténa a vstup do krajiny je bez obmedzení.

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR.

Aktualizácia 16.5.2020

Od 3.6.2020 Taliansko otvára svoje hranice pre všetkých občanov EÚ, pre ktorých nebude povinná žiadna karanténa! Svitá teda na lepšie časy aj pre motorkárov, mototuristov a motovýletníkov:) Ako všade, aj v Taliansku klesá počet novo nakazených ľudí, preto je zrejmé, že aj ostatné krajiny pristúpia k týmto krokom a budeme opäť o krok bližšie k nami plánovaným motovýletom – Grand Alps Tour? Dolomity? …. Nalaďte sa s nami pozitívne a onedlho vyrážame:)

Aktualizácia 15.5.2020

Slovinsko ako prvá krajina v EÚ otvára svoje hranice a ruší pandemickú situáciu vo svojej krásnej krajine z dôvodu nízkeho počtu novo nakazených ľudí (k 15.5.2020 1464, pre porovnanie Slovensko k 15.5.2020 1477). Po dnešnej komunikácii s našim partnerom v Slovinsku, je len otázkou času (podľa správ sú hranice pre občanov EÚ otvorené od začiatku júna) kedy sa budeme môcť vybrať na náš TOP výlet 🙂 Pozitívne myslíme, a preto sa tešíme na prvý termín, ktorý sa veríme “rysuje” koncom júna – 24.6 až 28.6.2020. Dôležité je ako sa s touto situáciou vysporiada Rakúsko (rakúšania plánujú otvárať hranice 15. júna, snáď aj so Slovenskom), ktoré je pre nás tranzitnou krajinou a rovnako naše rodné Slovensko (veríme, teda sme presvedčení, že za vyše mesiac sa situácia podstatne zlepší k lepšiemu a upustíme od “zbytočného či prehnaného” strachu a obmedzovania občanov EÚ). Sledujeme vývoj v EÚ predovšetkým v krajinách, ktoré plánujeme navštíviť a budeme Vás informovať. 🙂

Aktualizácia 24.4.2020

Sledujeme aktuálnu situáciu a intenzívne komunikujeme s našimi partnermi v oblasti gastronómie, ubytovacích služieb… Situácia sa vyvíja pozitívne a po poslednom zistení situácie je prijaté rozhodnutie, že do Slovinska budú mať slováci, česi voľný prístup od 1. júna. (avšak záleží od vývoja situácie a samozrejme aj od opatrení v rámci Slovenska/Česka). Najbližšie dni upravíme termíny motovýletov tak, aby sme Vám poskytli aspoň oporný bod pri plánovaní dovoleniek a Vášho času. Čo sa týka prvého výletu v Slovinsku – jarné rozjazdenie v termíne 6.5.-10.5.2020, ten musíme preložiť na termín 24.6.-28.6.2020 samozrejme za priaznivých podmienok v okolitých krajinách a podmienkach Slovenska a Česka. V prípade akýchkoľvek informácii sa na nás obráťte, sme vždy online k dispozícii.

Ďakujeme, že jazdíte zodpovedne, rozumne, bezpečne a osamote a nie vo veľkých skupinách a prispievate tak k dobrej mienke o motorkárskej rodine.

Aktualizácia 2.4.2020

V súvislosti s aktuálnou situáciou korona vírusu na Slovensku a v zahraničí, definitívne rozhodnutie o prvom tohto ročnom výlete po konzultácii s našimi partnermi v Slovinsku padne 20.04.2020. My v MOTOlife myslíme vždy pozitívne a veríme v skoré naštartovanie moto sezóny 2020.

Otvoriť chat
Vitajte! Ako Vám pomôžeme?
Ako Vám môžeme pomôcť?